ВУГРОВИЙ ВИСИП АКНЕ ПРОБЛЕМНА ШКІРА

Вугрі на обличчі: причини появи

Акне, вугрі, прищі – у цієї проблеми багато назв, що не зменшує бажання скоріше її позбутися. Перед тим як вплутатися в битву з ворогом, треба вивчити його звички і слабкості. З’ясовуємо причини появи вугрів, щоб ефективніше з ними боротися.

Причини появи вугрів

Чому з’являється вугровий висип і як з ним боротися

Одна з головних – підвищена сальність шкіри. Саме гіперактивність сальних залоз може призвести до таких дрібних неприємностей, як чорні цятки на носі, і таких великих, як прищі. У більшості випадків надмірна активність сальних залоз зумовлена внутрішніми причинами, але у всякого правила є винятки.

До утворення вугрів найбільш схильна жирна шкіра.

Гормони

Гормональний дисбаланс вважається основною причиною появи вугрів на обличчі. Підвищена активність сальних залоз може бути спровокована впливом чоловічих статевих гормонів (андрогенів). Значення мають не стільки їхня концентрація і кількість у крові, скільки взаємини з сальними залозами, які небайдужі до андрогенів і буквально притягують їх до себе. У результаті цих взаємин сальні залози починають працювати на повну котушку.

Частина  щоки з вугровим висипом

Особливо бурхливо процес протікає в період статевого дозрівання, коли в організмі відбувається гормональна перебудова. Тому на вугрову хворобу найчастіше страждають підлітки та молоді люди до 25 років. У зоні підвищеного ризику – власники жирної шкіри.

Генетика

Передбачається, що тип шкіри, а також ступінь чутливості сальних залоз до чоловічих гормонів передається у спадок. Якщо в одного з батьків жирна шкіра, а в підлітковому віці були вугрі та прищі, то і ви, і ваші діти від цього не застраховані. Але не поспішайте засмучуватися: попереджений, значить – озброєний.

Схильність до вугрів передається у спадок.

Харчування

Не одне десятиліття ведуться дискусії про те, чи є прямий зв’язок між утворенням вугрів і харчуванням. Одні експерти вважають, що раціон слабо впливає на сальність шкіри та схильність до вугрової хвороби, інші стверджують зворотне. Частина людей відзначають посилення вугрової хвороби при зловживанні деякими продуктами. У списку головних підозрюваних:

  • рафіновані вуглеводи (біле борошно, перероблений рис, кукурудзяні пластівці);
  • цукор у всіх його проявах і цукровмісні продукти, включно з фруктами і всіма улюбленими смузі;
  • молочні продукти, зокрема сир.

Незважаючи на те, що питання про доцільність здорового харчування в разі вугрової хвороби поки що залишається відкритим, лікарі часто рекомендують пацієнтам скоригувати раціон для ефективнішого лікування і стійкішого результату.

Захворювання

Оскільки активність сальних залоз регулюють статеві гормони, то вугрі цілком можуть бути проявом деяких захворювань ендокринної системи. А ось хвороби органів травлення, за останніми даними, рідше стають причиною надлишкової сальності та появи вугрів, але вони можуть посилювати тяжкість перебігу запальних процесів.

Щока у збільшеному вигляді з акне

Стрес

Стрес негативно позначається на організмі загалом і на стані шкіри зокрема, завдаючи удару по її імунітету. У людей з жирним типом шкіри стрес здатний у деяких випадках провокувати підвищене саловиділення і загострення вугрової хвороби.

Жирний крем із важкою текстурою провокує загострення вугрової висипки.

Неправильний догляд

Незважаючи на те що рівень активності сальних залоз і схильність до акне пов’язані з внутрішніми причинами, не варто скидати з рахунків і косметику, яка може погіршити ситуацію з вугровою висипкою у людей з жирним і змішаним типом шкіри. Їм слід уникати:

  1. занадто жирних кремів і щільних текстур;
  2. засобів на основі мінеральних і силіконових олій та восків.

Такі косметичні продукти забивають пори і перешкоджають вільному виходу себума.

Перевірте, чи правильно ви доглядаєте за проблемною шкірою.

Професійна діяльність

У людей, які за службовим обов’язком перебувають у постійному контакті з нафтопродуктами або будівельним пилом, вугрі можуть з’являтися внаслідок закупорювання пор, пов’язаного із зовнішніми факторами. “Лікувати” їх можна двома способами:

  • змінювати професію;
  • ретельно дотримуватися гігієни і використовувати спеціальні захисні засоби.

Вугровий висип – це хронічне запальне захворювання сальних залоз, що виникає внаслідок їхнього закупорювання та підвищеного вироблення шкірного сала.

Сальні залози є по всій шкірі, крім долонь і стоп. Найщільніше вони розташовані на шкірі обличчя. За жирної шкіри ризик виникнення вугрової хвороби вищий, проте власники сухого типу шкіри також не застраховані від цього”.

Різновиди вугрів

Розміри, кількість і глибина залягання сальних залоз сильно варіюються. Коли вони працюють у нормальному режимі, шкірне сало вільно піднімається на поверхню шкіри і змащує її тонким шаром, утворюючи природну захисну плівку. Якщо ж себум продукується в надлишку або змінюються його склад і консистенція (стає більш в’язкою), то сальна залоза вже не в змозі виштовхнути його назовні.

Шкірне сало, що застрягло на півдорозі, утворює разом з омертвілими клітинами свого роду затор – сальну пробку. Власне, це і є комедон, або вугор. Комедони бувають різними. Вони відрізняються за глибиною, кольором, наявністю або відсутністю запального елемента.

Відкриті комедони

Саме їх називають вуграми або чорними крапками. Дійсно, відмінною рисою відкритих комедонів є темний колір. Чорна крапка – це верхівка сальної пробки. Відкриті комедони вважаються найбільш нешкідливими, оскільки вони легко і безслідно видаляються під час косметичних чисток і, якщо вчасно вжити заходів, не запалюються.

Ніс з відкритими комедонами

Закриті комедони

Вони ж – білі вугри, які мають вигляд білих підшкірних горбків, що нагадують просо. Вони відрізняються тим, що шкірне сало, яке накопичилося, не має виходу назовні. Причини появи білих вугрів – ті самі.

На відміну від чорних цяток, у білих вугрів набагато більше шансів перетворитися на повноцінні прищі. Адже всередині закупореної сальної залози, яка не має виходу на поверхню шкіри, утворюється ідеальне середовище для розмноження бактерій і початку запальних процесів.

Папули

Це червоні щільні горбки, що підносяться над шкірою. Говорячи простіше, папула – звичайнісінький прищ без гнійної голівки. Часто папули є наслідком запалення в сальній залозі.

Пустули

Прищі, увінчані гнійним пухирцем (голівкою). Як і папули, це запальні елементи вугрової хвороби. На їхньому місці може утворитися застійна червона пляма, але рубців вони, як правило, не залишають.

Вугрі можуть запалюватися і перетворюватися на прищі.

Вузли

Глибокі запальні елементи, або “внутрішні”, “підшкірні” прищі. Великі на вигляд, щільні та болючі на дотик, вони рідко минають безслідно – можуть залишити рубці та застійну пігментацію.

Рожеві (червоні) вугри

Причини утворення червоних або рожевих вугрів не пов’язані з підвищеною сальністю та акне. Це ознака розацеа – шкірного захворювання, що характеризується змінами судинної стінки і запальним процесом у шкірі. Розацеа локалізується на опуклих частинах обличчя (ніс, щоки, лоб, підборіддя), трапляється найчастіше в дорослих людей зі світлою шкірою, супроводжується почервонінням шкіри та видимою судинною сіткою.

Ступені вугрової хвороби

Ступінь обчислюється за кількісним співвідношенням запальних і незапальних комедонів на обличчі. Калькуляцію можна провести самостійно за допомогою чесного селфі в найбільш “вигідному” ракурсі.

Ступінь тяжкості Комедони Папули і пустули Вузли Запалення Рубці

ЛЕГКА (I) менше 20 менше 10

СЕРЕДНІЙ (II) понад 20 10-20

ВАЖКА (III) понад 20 понад 20

ДУЖЕ ВАЖКА (IV) багато багато

Ступені тяжкості вугрової хвороби – не найвеселіша тема, але варто присвятити їй трохи часу, щоб правильно оцінити стан шкіри і вжити адекватних заходів.

1. Легкий ступінь. Характеризується наявністю невеликої кількості комедонів і поодиноких поверхневих прищиків; ні вузлів, ні запальних процесів не спостерігається.

2. Середній ступінь. Кількість комедонів і папул перевалила за 10 і може досягати 25, уже з’явилися гнійнички. Вузлів поки що немає, але шкіра навколо прищиків має червоний або синюшний відтінок, що свідчить про наявність запалення.

3. Важкий ступінь. У наявності множинні комедони, папули і пустули (гнійнички), також з’являються болючі вузли (глибокі прищі), що залишають після себе рубці.

4. Дуже важкий. Кількість гнійників і глибоких вузлів настільки велика, що вони зливаються воєдино і на шкірі майже не залишається здорових ділянок. Обличчя стає червоним, з’являються глибокі рубці.

Вугровий висип при різних типах шкіри

Незважаючи на те що акне справедливо пов’язують з підвищеною сальністю, вугровий висип можна виявити навіть у власників нормального типу шкіри.

  • Нормальна шкіра. Прищі з’являються рідко, за винятком випадків, коли вони виникають на тлі регулярних місячних коливань гормонів. Поодинокі комедони можуть з’явитися за кілька днів до початку менструального циклу, а потім безслідно зникнути.
  • Комбінована шкіра. Вугрі та прищі можуть виникнути на жирних ділянках шкіри, у так званій Т-зоні. Найчастіше справа не йде далі чорних крапок на носі та невеликих висипань перед початком місячних.
  • Жирна шкіра. Ця “страждальниця” віддувається за всіх, адже природа нагородила її здатністю виробляти велику кількість шкірного сала. Власникам жирного типу шкіри слід завжди тримати руку на пульсі, щоб не допустити перетворення комедонів на запальні елементи (прищі) і не дати запаленню поширитися вшир і вглиб.

Коли звертатися до лікаря

Дівчина посміхається і тримає у руці флакон з засобом

Зазвичай людина біжить до лікаря, коли розуміє, що самостійно вже не може впоратися з проблемою. Але навіть перша, найлегша стадія акне вимагає грамотного підходу і рекомендації фахівця. Позбутися комедонів і прищиків допоможуть регулярні чищення обличчя й адекватний домашній догляд. При середній і важчих формах потрібна допомога дерматолога, який призначить комплексну терапію.

Люди частіше звертаються до лікаря за наявності запальних елементів, а не тільки комедонів, тобто коли зміни на шкірі починають завдавати явного дискомфорту. Будь-які прояви вугрової хвороби можна контролювати медикаментозно або засобами щоденного догляду за шкірою.

Головна помилка – думати, що прищі пройдуть самі. Відсутність своєчасного лікування може призвести до появи рубців і пігментації, які важко піддаються корекції.

Інгредієнти проти вугрової висипки

Комплексне лікування вугрової висипки передбачає використання препаратів як для зовнішнього застосування, так і для внутрішнього. Нижче наводимо список найефективніших інгредієнтів засобів для зовнішнього застосування.

Саліцилова кислота

Сприяє відтоку шкірного сала й усуненню сальних пробок, має протизапальну та відлущувальну дію.

Похідні вітаміну А

Знижують вироблення шкірного сала і зменшують гіперкератоз, мають протизапальні властивості.

Цинк

Підсушує, запобігає появі запальних висипань.

Під час лікування вугрової висипки середнього ступеня тяжкості й далі прописуються препарати для внутрішнього застосування: антибіотики, антиандрогени, концентровані форми вітаміну А. Лікар підбирає індивідуальну схему лікування, що поєднує косметичні процедури і медикаменти.

Косметологічні процедури проти вугрів

Ефективних косметичних процедур, спрямованих безпосередньо на боротьбу з висипом вугрів, не так багато, але зате вони перевірені часом і довели свою спроможність.

Косметична чистка – важливий етап лікування вугрів.

Ручна чистка

Призначається при комедонах і неглибоких прищах, має виражений естетичний і профілактичний ефект. Сьогодні існують спеціальні лінії професійної косметики, які готують шкіру до того, щоб чистка пройшла легко і безслідно. Але успіх підприємства, як і раніше, в руках косметолога і залежить від його професіоналізму.

На обличчі дівчини відбувається процедура з косметологічним апаратом

Кислотний пілінг

Деякі кислоти борються не тільки з потовщенням шкіри (гіперкератозом), що заважає нормальному саловиділенню, а й з бактеріями, які розмножуються в сальній залозі і викликають запалення. Кислотний склад, концентрація і рівень pH підбираються індивідуально.

Кріомасаж

Масаж рідким азотом – класика жанру. Підсушує прищики і відмінно бореться із застійними плямами.

Як боротися з вуграми в домашніх умовах

Домашніми засобами вугри не вилікувати, але можна забезпечити адекватний догляд за проблемною шкірою.

Маски

Мінеральні маски на основі білої та зеленої глини не здатні вплинути на сальні залози. Натомість вони глибоко очищають поверхню шкіри від сала і забруднень, зменшують набряклість і знімають почервоніння. Ми вибрали кілька гідних представників жанру.

Дівчина закрила очі, на обличчі нанесено маску

Опубліковано

у

від

Теги:

Коментарі

Залишити відповідь