Кокосова олія – Чим корисна і чим шкідлива + рецепти

Скляна миска, наповнена кокосовою олією та половиною кокоса з шматочками, ізольованими на білому тлі

Кокосова олія та її корисні якості відомі людству вже понад 15 століть. Отримують її з кокосового горіха методом холодного або гарячого віджиму. Її використовують у кулінарії, створюючи смачні веганські десерти, косметології, роблячи маски для обличчя та волосся, використовують для догляду за тілом і як засіб для засмаги. Про його корисні властивості, шкоду і протипоказання читайте в цій статті.

Кокосова олія склад

Містить близько 85 % насичених жирів, саме тому за температури нижче +19 воно твердне. Як відомо, дієтологами більше цінуються поліненасичені жирні кислоти. Але не поспішайте. Виявляється, у кокосовій олії близько 50% становить лауринова кислота. А вона не викликає вироблення “поганого” золестерину, якого так бояться дієтологи. Ба більше, завдяки великій кількості цієї кислоти кокосова олія не згіркає так само швидко, як лляна, оливкова і навіть соняшникова. Вона здатна зберігається роками, не втрачаючи своїх властивостей.

Також вона підходить для смаження більше за інші олії, оскільки практично не виділяє канцерогенів. До того ж надає стравам особливого смаку. Кокосова олія склад:

  • капринова і лауринова кислоти – мають антимікробні властивості, допомагають у придушенні патогенної мікрофлори, грибків, дріжджів
  • гексадеценова, лінолева, міростинова, пальмітинова, олеїнова кислоти – покращують стан волосся, стимулюють синтез колагену й еластину, знижують запалення,
  • вітамін Е – натуральний антиоксидант і консервант, що зміцнює стінки судин і мембрани клітин, подовжуючи їхнє життя
  • вітамін С – антиоксидант, уповільнює процеси старіння
  • вітамін В4 – корисний для нервової системи, серця, печінки
  • Вітамін К – потрібен для засвоєння кальцію
  • фітостероли – уповільнюють всмоктування холестерину з їжі, що запобігає розвитку атеросклерозу (але їх дуже мало)
  • магній, калій, кальцій, цинк, фосфор, залізо

Щодо холестерину, одне з останніх досліджень раціону мешканців Філіппін, який складається з кокосів, риби, овочів і фруктів, показало цікавий результат. У тих, хто споживав м’якоть кокосів, у значній кількості рівень “хорошого” і “поганого” холестерину був підвищений. За впливом на цей показник кокосове масло схоже на вершкове. Тому варто додавати його до свого раціону в невеликих кількостях і з обережністю, особливо якщо в раціоні є тваринні жири та кондитерські вироби.

Також оцінюючи користь олії, варто враховувати, що жирів у ній 98-99%. Що робить кількість вітамінів і мінералів у ній незначною. А косметичний ефект ми отримуємо від жирних кислот і так популярних сьогодні церамідів, здатних вбудовуватися в структуру нашої шкіри та волосся.

Кокосова олія

Властивості та користь кокосової олії

Незважаючи на величезну популярність продукту, всі його корисні властивості до кінця не розкриті. Навіть зараз, коли, здавалося б, будь-який продукт можна розкласти на атоми і всебічно дослідити, вчені продовжують відкривати нові якості олії кокоса. У косметології кокосова олія:

  • розгладжує зморшки, роблячи їх менш помітними
  • запобігає та зменшує появу прищиків і запалень
  • підвищує пружність і еластичність шкіри
  • прибирає сухість і лущення
  • використовується для масажу обличчя
  • допомагає при тріщинах на п’ятах
  • пом’якшує шкіру після засмаги і запобігає почервонінню та лущенню
  • відновлює структуру волосся
  • повертає їм блиск
  • робить їх товстішими, міцнішими, еластичнішими
  • допомагає проти січеності кінчиків
  • компенсує дефіцит протеїнів і усуне тьмяність локонів
  • запобіжить появі лупи, відновить шкіру голови та її ліпідно-жировий баланс
  • полегшує розчісування

У косметології кокосова олія входить до складу кремів, скрабів, лосьйонів, масок для обличчя, волосся і тіла. Завдяки її здатності запобігати сонячним опікам її широко застосовують під час виготовлення сонцезахисних засобів. Навіть якщо вона не входить до складу крему, лосьйону або маски, можна самостійно додати кілька крапель, тим самим збільшивши користь косметичного продукту.

Вона уповільнює процеси старіння, запобігає провисанню і перешкоджає утворенню зморшок. Її часто включають у масажні суміші. Олію кокоса рекомендують навіть під час вагітності та лактації, ба більше – вона запобігає виникненню розтяжок на грудях і животі.

Кокосова олія застосування

У рідкому вигляді олія придатна для зміцнення волосся. Можливе вживання кокосової олії всередину. За наявності позначки, що вона харчова. Невелику її кількість розчиняють у теплому чаї, щоб усунути пневмонію, біль у горлі та кашель. Олією кокоса акуратно намазують ділянки шкіри, які необхідно зволожити й загоїти. Вона рятує в разі сонячних опіків і розгладжує зморшки. Як бачимо, способи застосування різні. І обирати той чи інший слід, виходячи з конкретної ситуації та потреби.

Кокосова олія для волосся

Олія кокоса живить, зволожує, зміцнює пасма. Це швидкий і ефективний спосіб повернути волоссю здорове сяйво. Особливо популярна вона в Індії та Таїланді. Там кокосова олія вважається найкращим засобом для догляду за прядками.

Кокосова олія для волосся застосування

Під час нанесення на чисті локони важливо розрахувати точну кількість. Надлишок олії обтяжить волосся, і воно виглядатиме не дуже свіжим. Спочатку нанесіть зовсім небагато на долоні та розітріть олію. Потім проведіть долонями по кінчиках, потім по середній частині волосся. Якщо сильно пушаться, то й біля коріння, але легкими рухами, щоб олія потрапила лише на волосинки, що стирчать. Так голова не стане жирною.

Враховуйте, що кокосова олія випускається у твердому і в рідкому вигляді. Остання більш рафінована. Але кількість корисних речовин у ній з лишком вистачає для догляду за волоссям. А наносити в рази зручніше за тверду. Яку ще необхідно розтоплювати перед нанесенням.

Як користуватися кокосовою олією для волосся

Застосовують кокосову олію різними способами.

  1. Перший – пару крапель потрібно розтерти в долонях, після чого розтерти на волоссі. Змивати не потрібно. Це дасть змогу зняти зайву електризацію і пухнастість, полегшить розчісування.
  2. Другий спосіб – додати дві-три краплі в шампунь або бальзам. Для такого збагачення більше підходять натуральні склади без ПАР і силіконів. Щоб не зіпсувати всю баночку, збагатіть порцію прямо перед застосуванням і оцініть результат.
  3. Третій – приготувати маску для волосся з кокосовою олією. Знадобиться трохи більша кількість, ніж у першому випадку, і після процедури потрібно буде скористатися шампунем.

Найпростіший рецепт додайте на 2 стол.ложечки олії кокоса по 5-7 крапель вітамінів А і Е. Добре змішайте і розподіліть на корені та пасма. Укрийте поліетиленовою шапочкою і залиште на 60 хвилин. Після чого змийте звичайним способом.

Як краще наносити на волосся кокосову олію

Наносити чисту олію або маску зручніше пензликом для фарбування по проділах. Так вийде розподілити живильний склад максимально рівномірно. Тривалість впливу залежить від типу процедури і бажаного ефекту. Якщо використовуєте суміш з пекучими компонентами, до витримуйте 5-20 хвилин. Якщо інгредієнти менш агресивні, залиште на 1-2 години.

Змивається кокосова олія досить легко звичайним шампунем. Для сухого волосся достатньо змити один-два рази, а жирне доведеться споліскувати трохи більше, щоб виключити ефект забруднених локонів.

Максимальний ефект від застосування маски буде, якщо нанести засіб на сухе немите волосся. Можна навіть залишити в такому вигляді волосся на ніч.

Кокосова олія для альтернативної терапії

Маска для волосся з кокосовою олією

Склад маски підбирається залежно від очікуваного ефекту. Якщо волосся необхідно зміцнити, краще використовувати один із наведених нижче рецептів.

  1. Дві столові ложки олії кокоса змішують з 10 краплями ефіру лаванди. Отриманий склад наносять на волосся по всій довжині й залишають на 60 хвилин. Змивають шампунем. Ефір дає змогу компонентам проникнути в глибші шари, надаючи більше користі. Локони набувають гладкості та блиску.
  2. Дві столові ложки олії кокоса, чайну коньяку й один жовток перемішати до однорідності. Нанести суміш по всій довжині волосся, через 60 хвилин змити.
  3. Знадобляться 2 столові ложки рицинової олії, 1 столова ложка кокосової олії, 1 жовток. Рицинову олію розігріти на водяній бані, додати кокосову олію. Зняти суміш із вогню і дати їй трохи охолонути. Додати сире яйце і добре розмішати. Нанесіть склад масажними рухами на корені волосся. Через годину змийте звичайним способом теплою водою. Перевага складу в тому, що він підходить для використання не тільки раз на тиждень, як багато інших, а щодня. Допомагає відновити пересушені, стоншені, тьмяні пасма.

Кокосова олія для росту волосся застосування

Якщо волосся схильне до випадіння, погано росте і не вирізняється особливою густотою, кокосова олія допоможе і в цій ситуації. Ефект буде помітний приблизно через 3 місяці. Маски необхідно робити двічі на тиждень.

До столової ложки олії кокоса додаємо ампулу нікотинової кислоти і вітаміни А і Е по 10 крапель. Наносимо на коріння і довжину на годину. Поліпшене живлення і посилення кровотоку за рахунок дії нікотинової кислоти прискорюють ріст і роблять пасма сильнішими.

Кокосова олія та реп’яхова

Поєднання цих двох компонентів посилить зміцнювальний ефект маски. Для приготування потрібно взяти по 1 стол. ложці олії кокоса і реп’яха, додати 5 крапель олії розмарину. Змішати. Нанести на корені волосся. Через півгодини змити шампунем.

Реп’яхова олія одна з найпопулярніших для догляду за волоссям у Росії. Знайти її не складе труднощів. Під час купівлі зверніть увагу на додаткові інгредієнти в складі. Вони також можуть бути корисними.

Кокосова олія від випадіння волосся

Щоб зупинити випадіння волосся, використовують гірчичну маску, доповнивши її склад кокосовою олією. Гірчицю спочатку заливаємо теплою водою і змішуємо до кашоподібної консистенції. Вливаємо олію. Перевіряємо комфортність температури і наносимо по проділах на корені. Через півгодини змиваємо. Якщо суміш сильно пече, відразу ж змивайте, не чекаючи часу.

Рецепт допомагає відновити густоту, прискорити ріст і поліпшити живлення.

Кокосова олія для кінчиків

Кінчики волосся часто потребують додаткового живлення. Їх можна змащувати чистою кокосовою олією за 15-20 хвилин до миття. Або використовувати наступний рецепт маски. 1 столову ложку основного інгредієнта розтопити на водяній бані та змішати з половиною чайної ложки рідкого вітаміну А (ретинолу). Доведену до однорідності суміш наносять на кінчики волосся втираючими рухами. На 40 хвилин укутують харчовою плівкою, після чого змивають м’яким шампунем, що не містить силіконів.

Вітамін А сприяє загоєнню шкіри та волосків. Разом із жирними оліями він буквально зрощує січеність. Це треба один раз протестувати, щоб переконатися. Я спочатку теж не повірила.

Вітамін А в складі маски можна доповнити риб’ячим жиром або токоферолом. На 1 стіл. л. олії кокоса достатньо 2-3 капсул. Можна ще додати ефірну олію лаванди, достатньо буде пари крапель. Схема застосування така сама.

Кокосове масло в банку на тлі кокоса та листя

Кокосова олія від лупи

Проти лупи важливо, щоб маска впливала на шкіру, при цьому склад підходить і для зміцнення волосся по довжині. Точних пропорцій можна не дотримуватися, кожного інгредієнта взяти по кілька крапель. Знадобиться кокосова олія та ефіри:

  • розмарину;
  • чайного дерева;
  • кедра

Суміш представлених інгредієнтів втерти в шкіру голови, залишити на годину. Помити голову з шампунем.

Кокосова олія для обличчя

Кокосова олія омолоджує шкіру обличчя, сповільнює її старіння, розгладжує зморшки і робить їх менш помітними, усуває запалення, пом’якшує, заспокоює, захищає від агресивного впливу сонця. Оптимальна частота застосування залежить від консистенції. Батер можливо використовувати як крем. А ось рідке більше підходить для масок з подальшим видаленням залишків через 15-20 хвилин.

Розглянемо найбільш популярні рецепти масок.

Домашні маски з кокосовою олією

Дуже популярний рецепт із медом. Необхідно розтопити 1 чайну ложку основного інгредієнта – кокосової олії. До нього додати по такій самій ложці меду і сметани. Розмішати до однорідності й нанести на шкіру обличчя. Через третину години змити теплою водою.

Наступний рецепт більш трудомісткий у приготуванні, але маска дуже ефективна й однозначно варта витрачених зусиль. Ідеально підходить для використання в зимовий період, коли шкіра обличчя схильна до сухості й подразнення. Необхідно взяти по столовій ложці олії ши і кокоса, м’якоті або соку алое вера. Суміш інгредієнтів наносять на шкіру обличчя. Через 20 хвилин змивають. Або не змивають, а використовують як крем. Підходить для всіх типів. Особливо – для сухої, чутливої та комбінованої шкіри.

Від зморшок

Кокосова олія допомагає продовжити молодість шкіри, запобігаючи появі зморшок. Як базовий догляд досить періодично застосовувати маску, приготовану за таким рецептом. Жовток 1 яйця збивають, додають 10 мл олії кокоса і вміст 1 капсули вітаміну Е. Наносять отриману суміш на шкіру на 15 хвилин. Змивають. Або змішують без жовтка, так виходить живильний омолоджувальний крем.

Навколо очей

Шкіра навколо очей дуже ніжна і саме вона першою піддається віковим змінам. Щоб повернути їй пружність, необхідно підготувати суміш із 5 частин кокосової олії та 1 частини вітаміну Е. Отриманий склад витримують на шкірі навколо очей усю ніч. Вранці змивають теплою водою. У разі підвищеної сухості додайте ще вітамін А.

Замість крему

Олія кокоса може стати основою повітряного крему, який чудово вбиратиметься, не залишаючи жирної плівки. Для приготування знадобиться олія кокоса і ши в пропорції 40:60 та міксер (можна замінити звичайною дерев’яною паличкою). Усі інгредієнти мають бути не холодними, але й не гарячими, інакше крем не зіб’ється. Ідеально підійде кімнатна температура. Закладаємо в міксер обидва продукти і збиваємо, поки суміш не збільшиться вдвічі. Крем готовий.

Можна розтопити олії на водяній бані. Дивіться тільки, щоб не перегріти. Розмішайте з дерев’яною паличкою. Залиште остигати. Підходять балкон, холодильник або просто кімнатна температура. Після застигання, змішайте застиглу масу тією ж паличкою до приємної повітряної текстури.

Крем із кокосової олії

Крем із кокосової олії

Кокосова олія без всяких добавок і домішок може вважатися самостійним косметичним продуктом – кремом. Вона швидко тане на шкірі, і відмінно вбирається. Витрачається дуже економно. Проти зморшок і нерівностей рекомендується змішати з вітамінами А і Е у співвідношенні 3-5 крапель на чайну ложечку кокосового батера.

Від прищів

Щоб позбутися акне, рекомендується застосовувати маску домашнього приготування. Розтопити на водяній бані столову ложку олії кокоса, додати трохи морської солі (на кінчику ножа) і 30 мл соку алое. Підготувати борошно з 15 грамів вівсяних пластівців, додати його до суміші. Витримувати отриманий склад на проблемних зонах півгодини, втирати не потрібно. Кокосова олія заспокоює запалення і зменшує почервоніння. Її можна використовувати і в чистому вигляді після впливу активних компонентів: скрабів, пілінгів або ефіру чайного дерева.

Кокосова олія для губ

Домашній бальзам для губ стане чудовою заміною покупному, склад якого часом відомий тільки виробнику. Необхідно змішати:

  • олія ши 1 ст. л;
  • олія кокоса 2 ст. л;
  • бджолиний віск (кількість підбирають, щоб консистенція була схожою на бальзам).

Наносити засіб на губи потрібно на 15-20 хвилин.

Кокосова олія для вій

Щоб зміцнити вії, потрібно приготувати маску з кокосової та касторової олій. Взяти кожного продукту по 1 чайній ложці. Наносити на вії краще на ніч.

Для збільшення пишності вій касторку можна замінити реп’яховою олією. Приготування і використання аналогічні попередньому способу.

Кокосова олія для брів

Засіб витримують на бровах усю ніч. Необхідно змішати по 5 мл олії кокоса, мигдалю й касторки. Додати по 5 крапель рідкого вітаміну Е та олії плодів авокадо.

Кокосова олія для обличчя шкода

Будь-який продукт, який корисний одній людині, може завдати шкоди іншій. Тому, незважаючи на всю користь кокосової олії, застосовувати її потрібно з обережністю, особливо людям із жирною шкірою – їм не рекомендується використовувати продукт у чистому вигляді, краще розбавляти його легкими кремами та емульсіями. Також слід переконатися у відсутності індивідуальної непереносимості продукту, зробивши тест на чутливість. Невелику кількість олії нанесіть на згин ліктя на 20-30 хвилин. Оцініть реакцію. Якщо почервоніння, свербіння та ін. неприємностей не виникло, ризик алергії мінімальний.

Кокосова олія для тіла

За допомогою кокосової олії можна повернути молодість не тільки шкірі обличчя, а й усьому тілу. Поєднуючи продукт із соком алое або медом, можна домогтися вражаючого ефекту і візуально помолодшати.

Кокосова олія від целюліту

Підійде склад із кокосової олії та соку цитрусових. Необхідно взяти 90 грам основного інгредієнта, додати 15 мл соку грейпфрута і 7 крапель лимонного соку. Втирати засіб круговими рухами в проблемні ділянки шкіри через день. Щітка для душу допоможе в цьому.

Кокосова олія від розтяжок

Від розтяжок підходить суміш олій кокоса, макадамії, рицини та жожоба. Ці олії сприяють швидкому відновленню структури і розгладженню заломчиків. Що швидше після появи розтяжок почнете наносити суміш, то більшого ефекту можна досягти.

У разі розтяжок можна використовувати й інший рецепт. На 2 столові ложки олії кокоса необхідно взяти 5 капсул вітаміну Е. Їхній вміст влити в розігріту олію. Отриману суміш наносити на шкіру втираючими рухами. За необхідності через 10 хвилин змити великою кількістю теплої води. Хоча вплив буде інтенсивнішим, якщо залишити до повного вбирання. Процедуру можна повторювати щодня по 2-3 рази.

Кокосова олія для засмаги

Додавання кількох крапель кокосової олії в крем автоматично перетворює його на засіб для засмаги. Зверніть увагу, що олія кокоса в чистому вигляді допомагає саме отримати засмагу. Шкіра швидко набуває рівного темного відтінку. Але й тримається така засмага менше, ніж при використанні фільтрів від сонця.

Скраб

На основі кокосової олії можна приготувати унікальний скраб, який буде м’яко впливати на шкіру, ефективно її очищаючи. Як абразивні елементи до олії кокоса рекомендується додавати сіль, цукор або мелену каву. Це найпростіші та найефективніші компоненти для домашнього скрабу.

Кокосова олія для рук

Для рук і нігтів втирають кокосову олію як крем. Він допомагає пом’якшити шкіру і запобігти розшаруванню та ламкості нігтиків. Можна додатково використовувати ефірні та базові олії іланг-іланг, лимона, кедра, чайного дерева, оливи, винограду, фісташки або огірка. Батер і ефір змішують і втирають. Залишки видаляють сухою серветкою або просто чекають вбирання.

Кокосова олія для нігтів

Для зміцнення нігтів рекомендуються компреси. Для приготування засобу в домашніх умовах необхідно розігріти чайну ложку олії кокоса, вітамін А або ефір лаванди. Суміш втерти в зону росту нігтя і по всій нігтьовій пластині. Промокнути паперовим рушником. Можна не змивати. Ефект буде помітний уже після кількох процедур.

Для освітлення змішуємо із соком лимона. Для боротьби з грибком – з ефіром чайного дерева.

Як вибрати кокосову олію

Якісна кокосова олія має ледь вловимий аромат свіжого розколотого горіха. Якщо запах виражений дуже сильно, найімовірніше, продукт приготовано з порушенням технології. Зберегти всю користь продукту допомагає метод холодного віджиму, але в деяких випадках краще використовувати рафіновану олію, яка піддавалася термічній обробці. Орієнтуватися варто на метод застосування і бажаний ефект, і залежно від цих параметрів вибирати олію. Також варто проявляти обережність під час вживання олії в їжу, варто переконатися, що в ній не міститься неїстівних домішок. На етикетці має бути зазначено, що це харчовий продукт.

Як роблять кокосову олію

Виготовляють кокосову олію зі зрілих горіхів, а точніше – з білої м’якоті. Може використовуватися метод холодного або гарячого віджиму. Останній своєю чергою ділиться на сухий і мокрий.

Види кокосової олії

Залежно від температури продукт може бути представлений у різних агрегатних станах. Якщо температура вища за 30 градусів Цельсія, олія кокоса являє собою світло-жовту рідину з приємним запахом горіха. Якщо температуру знизити до 25, продукт набуде гелеподібної консистенції. При 20 ºС масло затвердіє і стане схожим на шматок вершкового масла. Під час плавлення фізичні властивості продукту відновлюються. Для зручності застосування в косметології виробляють і рідку олію, яка не твердне за кімнатної температури. Наносити її на волосся і тіло набагато зручніше.

Після віджиму олію піддають очищенню, внаслідок чого виходить рафінований або нерафінований продукт.

Термін придатності кокосової олії

Рафінований продукт зберігається не більше 2 років, нерафінований – до 4 років. Він не псується за кімнатної температури, але може змінити консистенцію. Тому якщо олія використовується часто, зберігати її краще в теплі. У разі рідкісного використання зберігати продукт бажано в холодильнику. 

Неприпустимо потрапляння рідини всередину ємності з маслом. Необхідно використовувати сухий і чистий посуд.

Скільки коштує кокосова олія

Ціна кокосової олії безпосередньо залежить від методу її отримання, а значить, і корисних властивостей, а також від типу фасування та обсягу замовлення. Можна купити продукт на вагу або ж упакований у баночки чи пляшечки. Середня ціна кокосової олії коливається від 500 до 1000 рублів за кілограм.

Шкода кокосової олії

За неконтрольованої частоти застосування кокосової олії в косметичних цілях можна завдати організму шкоди. Тому не варто частувати в надії посилити ефект від домашніх засобів. Добре все те, що використано в міру. Тому будьте обережні й не перестарайтеся.


Опубліковано

у

від

Теги:

Коментарі

Залишити відповідь