Себум

Шкіра блищить, блищить, і ось уже вихід у світ неможливий без пудри і матуючих серветок. У вихідні підключається “важка артилерія” – скраби, маски та косметичні процедури, що звужують пори і зменшують кількість шкірного сала – себума. З чим пов’язане його надлишкове виділення і як це відбувається?

Що таке себум

Себум (від латинського sebum – “шкірне сало”) – це секрет сальних залоз. У нормі в дорослої людини на поверхню шкіри виводиться до 20 г себуму на добу. Але під впливом різних чинників (як зовнішніх, так і внутрішніх) організм починає виробляти його більше, ніж потрібно. І нам доводиться боротися з неприємним блиском, збільшеними порами, чорними цятками.

Причини жирності шкіри

Склад

У самому себумі нічого поганого немає: по суті, це суміш різних ліпідів. Його склад з віком може змінюватися, він також залежить від статі та генетичних особливостей людини. Але, як би там не було, в ньому обов’язково будуть:

  • насичені жирні кислоти – пальмітинова, стеаринова, олеїнова;
  • сквален;
  • сапієнат і себолеат (унікальні жирні кислоти, які є тільки в себумі);
  • ненасичені жирні кислоти – мурашина, оцтова, пропіонова та інші;
  • гліцерин;
  • холестерол;
  • ефір воску;
  • фосфоліпіди;
  • продукти метаболізму.

Перевірте, чи правильно ви доглядаєте за проблемною шкірою.

Порівняння шкіри на двох фото

Функції

Здавалося б, навіщо потрібен шкірний себум? Через нього шкіра не завжди виглядає чистою, надлишки забивають пори і можуть провокувати запалення. Але за позірної незручності він виконує низку важливих функцій.

Зволожувальну. Якби його не було, волога в шкірі не затримувалася б. За дефіциту себума шкіра втрачає еластичність, стає сухою, з’являються зморшки.

Причини сухості шкіри

  • Бар’єрну. Себум захищає від ультрафіолетових променів, пилу, забруднень, а також від мікротравм. Завдяки цьому густому природному мастилу шкіра менше страждає від негативних факторів навколишнього середовища.
  • Бактерицидну. Ненасичені жирні кислоти мають виражені антимікробні властивості. Якщо себума виділяється стільки, скільки потрібно – не більше, не менше – ці кислоти перешкоджають розмноженню патогенної мікрофлори і розвитку запальних процесів.
  • Видільну. Разом із секретом сальних залоз на поверхню епідермісу виводяться токсини, лікарські речовини і продукти метаболізму.
  • Антиоксидантну. Сквален, що міститься в себумі, нейтралізує дію вільних радикалів.
  • Регуляторну. Жирова плівка разом з потом і вуглекислим газом відповідає за підтримання кислотно-лужного балансу шкіри, бере участь у складній системі її терморегуляції. І те, й інше – запорука здоров’я нашої шкіри.

Причини надмірного виділення себума

Пік активності сальних залоз (саме вони, як уже говорилося, відповідають за вироблення себума) припадає на статеве дозрівання і триває до 24-25 років. Але є й інші періоди, коли шкірного сала утворюється занадто багато. Під час вагітності, в період стресів, при ендокринних порушеннях та інфекційних захворюваннях також відбувається рясне виділення себума. І, звісно, влітку, коли сальні залози працюють особливо активно, намагаючись налагодити терморегуляцію шкіри й утримувати в ній необхідну вологу.

Як доглядати за жирною шкірою влітку

Дівчина посміхається і торкається руками обличчя

Ось ознаки, за якими можна зрозуміти, що себуму виробляється занадто багато:

  • постійний жирний блиск;
  • розширені пори;
  • поява прищиків і вогнищ запалення.

Чому шкірного сала виділяється більше, ніж потрібно? І що з цим робити?

Як боротися з жирністю шкіри (і чи треба це робити)

Гормональний дисбаланс

Інтенсивне виробництво статевих гормонів (особливо тестостерону) підвищує активність сальних залоз. Спровокувати гормональний дисбаланс можуть стреси, хвороби печінки, підшлункової залози, жовчного міхура, кишківника, щитовидної залози, а також цукровий діабет і ожиріння.

Неправильне харчування

На надлишок жирної, гострої, солодкої, солоної, копченої їжі та нестачу вітамінів, мінералів і клітковини шкіра теж реагує підвищеним виробництвом шкірного сала.

Відсутність догляду

Відсутність догляду (коли надлишок себума просто не усувається з поверхні) і неправильний догляд однаково згубні для шкіри. До надмірно активного вироблення шкірного сала може призводити використання засобів, які не відповідають типу шкіри, а також надмірно агресивне очищення, коли ми, намагаючись позбутися жирного блиску та відчуття сальності, без кінця протираємо її серветками, що містять спирт та антисептики, по кілька разів на день очищуємо гелями та тоніками, занадто часто використовуємо скраби. Тут, як і в усьому, потрібно дотримуватися золотої середини: не забувати про очищення, але не проявляти фанатизму.

Наслідки надмірного виділення себума

Вони, прямо скажемо, не дуже приємні, і їх хочеться швидше позбутися.

Наслідки для шкіри обличчя

Вона здається недоглянутою – через надлишок себуму буквально лисніє, забруднюється швидше, ніж зазвичай. Ви намагаєтеся її частіше очищати, але минає кілька годин, і жирний блиск і забиті пори знову тут як тут.

З’являються комедони, вугрі та прищі. У забитих порах починається запалення, що призводить до плачевних результатів.

Наслідки для шкіри голови

Дівчина тримає в руці пучок свого волосся

Волосся має неохайний вигляд, навіть якщо його часто мити, воно залишається сальним, погано укладається і навіть може почати випадати.

Як зменшити вироблення себума

Якщо проблема турбує вас давно, дерматологи радять не займатися самолікуванням, а звернутися до фахівця. Найімовірніше, вас направлять на аналізи, а потім призначать системні та місцеві засоби. Доведеними себорегулювальними властивостями володіють, наприклад, цинк, саліцилова і піровиноградна кислоти.


Опубліковано

у

від

Теги:

Коментарі

Залишити відповідь